zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Akcja "Zburz ten mur"

Pomimo wielu akcji, audycji i programów integracyjnych bardzo opornie zachodzą zmiany w naszej mentalności, w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Uprzedzeń i niewidocznych barier jest więcej niż mogłoby się wydawać. Dlaczego ? Bo problemy osób niepełnosprawnych poruszane w prasie czy telewizji pozostają problemami na papierze czy ekranie, ale nas osobiście nie angażują. Najwięcej można zmienić poprzez kontakt osobisty.
W tym celu Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej opracowało program integracyjny skierowany do młodzieży szkół ponad gimnazjalnych – ZBURZ TEN MUR. Już samo hasło streszcza cel akcji. Byliśmy pełni obaw, gdyż pomysł był zupełnie nowatorski, sami nie mieliśmy doświadczenia w prowadzeniu takich warsztatów, nie wiedzieliśmy jak zareaguje młodzież, ale już po pierwszych zajęciach okazało się że eksperyment udał się znakomicie.
Scenariusz zajęć był następujący. Do sali, w której uczniowie siedzą w kręgu wchodzi zespół animatorów czyli dwóch „wózkowiczów” i dwie wolontariuszki – Ania i Angelika. Po krótkim wprowadzeniu rozpoczynają się ćwiczenia w formie warsztatów. Klasa I a z XXVIII LO w Łodzi tak wspomina przebieg spotkania : „Na początku Arek i Tomek opowiadali o swoich historiach jak stali się niepełnosprawnymi, a potem były różne zabawy np. składanie wózka, wyścigi slalomem na wózku i pokazano nam na jakie trudności natrafiają niepełnosprawni. Głównie to są schody, wąskie drzwi i pozycja siedząca – nie można zbyt wysoko sięgnąć”
W anonimowych ankietach przeprowadzonych w klasach objętych programem często powtarzały się zwroty : „pierwszy raz w życiu miałam styczność z wózkiem inwalidzkim, z początku trochę mnie on przerażał, ale potem mi przeszło” ; „na tej lekcji ja po raz pierwszy rozmawiałam z osobą niepełnosprawną” czy też „nigdy nie miałam kontaktu z ludźmi ułomnymi”. A jeśli się nie ma kontaktu to uprzedzenia rosną : „ludzie cały czas się ich boją” , „takie zajęcia udowadniają, że niepełnosprawni są zwykłymi ludźmi i nie należy się ich bać” , „nauczyłam się nie bać tych ludzi, przełamać strach do osób niepełnosprawnych. Wcześniej większość z nas bała się tych osób, bo po prostu mało o nich wiedziała”, przed spotkaniem z nimi uważałam, że niepełnosprawni są praktycznie zawsze zamknięci w swoich domach, a teraz dowiedziałam się, że uczą się normalnie w szkole, pracują, uprawiają różne sporty”; „myślę, że takie lekcje są bardzo potrzebne dla młodzieży, aby zrozumieli, że niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak my” ; „tak właściwie to zmieniłam zdanie na temat takich osób. Miałam do tego zupełnie inne podejście. Myślałam, że osoby pokrzywdzone przez los są zamknięte w sobie, smutne i źle nastawione do życia. Zrozumiałam, że jest zupełnie inaczej. Są to osoby wesołe, pogodne jak gdyby nastawione zupełnie pozytywnie. Są to takie osoby jak zdrowi ludzie i na pewno „niczego” im nie brakuje. Moim zdaniem należy je także podziwiać, że pomimo wszystko tak świetnie sobie radzą w życiu i starają się nie przejmować”
Warsztaty zajęciowe „Zburz ten mur” pokazały że jest jeszcze wiele do burzenia i jeszcze więcej do budowania, zapraszamy więc wszystkich chętnych do budowania szerokiej wspólnoty z niepełnosprawnymi, nie tylko w Tygodniu Miłosierdzia. Prosimy o kontakt szkoły, które są zainteresowane przeprowadzeniem podobnych zajęć oraz osoby niepełnosprawne, które pomogą nam w utworzeniu kilku grup animatorów.


Kontakt :
- Ania Piwowarska, tel.kom. 0 503 656 782
- Angelika Olczak, tel. 655 50 05
- Ks. Piotr Kosmala tel. 656 41 28; 0 502 135 822