zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Imprezy w roku 2009

1) 11 stycznia - w niedzielę po Mszy św. o godz.15 00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 81 przedstawiły "Jasełka". Osobą odpowiedzialną ze przygotowanie przedstawienia była p. Anna Bańkowska, która oprócz tego że jest nauczycielem w tej szkole prowadzi zespół "Bałutki". Dzięki temu mogliśmy podziwiać profesjonalnie wręcz przygotowany występ. Młodym aktorom życzymy dalszych sukcesów na scenie i na ekranie.

[ZDJĘCIA]2) 8 luty
– comiesięczne nasze spotkanie miało wyjątkowy charakter ze względu na zbliżające się obchody XVII Światowego Dnia Chorych. Właśnie z tej okazji specjalnie dla nas przyjechał z Torunia Tomek Kamiński („Nocna Zmiana Bluesa”, „Dżem”) przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako PIOSENKA AUTORSKA. Największe jego przeboje to: "Ty tylko mnie poprowadź", „Anioły do mnie wysyłaj” i wiele innych. Po koncercie artysta  rozdawał autografy, rozmawiał i fotografował się z wszystkimi chętnymi.


[ZDJĘCIA]


3) 14 luty – zabawa karnawałowa w Restauracji „Santa Fe”. Trudno opisać co się tam działo, lepiej zobaczyć na zdjęciach.
 [ZDJĘCIA]


4) Muzeum Kinematografii.

[ZDJĘCIA]


5) 17 – 27 marzec - w siedzibie Stowarzyszenia odbyły się warsztaty integracyjne w ramach treningu umiejętności społecznych pt: Integracja przez naukę i zabawę. Warsztaty przeprowadziły osoby niepełnosprawne a uczestnikami były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 7 przy ulicy Wiosennej. Celem warsztatów było przeprowadzenie zajęć z techniki deqoupagu. Technika polega na ozdabianiu przedmiotów ( tektury, szkła, ceramiki, porcelany) motywami z serwetek, przyklejaniu ich i polakierowaniu. Można robić obrazy, wazony, upominki. Poprzez wspólną zabawę mogliśmy się zintegrować i była to nauka zrozumienia i tolerancji dla niepełnosprawności. Dzieci miały okazję przekonać się, że z osobami niepełnosprawnymi można miło i ciekawie spędzić czas.

[ZDJĘCIA]6) 25 marzec i 1 kwiecień - PAŁAC POZNANSKIEGO –  w tych dniach udaliśmy się do najokazalszego ze wszystkich fabrykanckich  pałaców Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15. W architekturze pałacu można  odnaleźć elementy różnych stylów. Ozdobny monogram rodziny Poznańskich jest obecny w kopule , na kominie, ale także w wielu miejscach pałacu. Najpiękniejsze są sale pałacowe pierwszego piętra, gdzie zachowały się malowidła ścienne i witraże, sztukaterie i kominki, lustra i żyrandole. Sypialnia i garderoba przetrwały niemal w pierwotnym wystroju. Można podziwiać gabinety biograficzne poświęcone sławnym łodzianom: Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina czy Władysława Reymonta. To już kolejny pałac, który podziwialiśmy w Łodzi domów.

[ZDJĘCIA]


7) 18 kwiecień - Pielgrzymka do Lichenia –  w tym dniu zorganizowalismy autokarowy wyjazd dla blisko 90 osobowej grupy osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami.

[ZDJĘCIA]


8) 1 maja - Dawno, dawno temu 1 maja każdy obywatel obowiązkowo musiał brać udział w pierwszomajowym pochodzie. Jedyny plusem całej imprezy było wyciągnięcie gawiedzi na świeże powietrze. Dziś na szczęście to już historia, a nas nikt nie musi na siłę wyciągać i chętnych na wycieczki jest zawsze dużo. Tak było i 1 maja 2009 r., gdy wybraliśmy się 50 osobowym autokarem do Będkowa i Piotrkowa Trybunalskiego. Trasa w sumie dość krótka, ale jak przyznali uczestnicy „majówki” niesamowicie ciekawa. W Będkowie zwiedziliśmy kościół Narodzenia N.M.P. z 1462 r w którym najcenniejszym zabytkiem jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Będkowskiej. Następnie udaliśmy się do Piotrkowa i punktualnie o 12.00 przewodnik z PTTK rozpoczął dwugodzinny spacer po tym pięknym, starym , zabytkowym mieście. Największe wrażenie zrobił na nas kościół Ojców Jezuitów, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Trybunalskiej. Korzystając z okazji że jest ona patronką polskich parlamentarzystów... pomodliliśmy się w ich intencji. Wszystkim rządzącym i odpowiedzialnym za naszą ojczyznę modlitwa jest naprawdę potrzebna.
Zmęczeni długim spacerem, słoneczną choć wietrzną pogodą wróciliśmy do Łodzi lekko zawstydzeni, że tyle wspaniałych miejsc jest dosłownie pod nosem, a my tak niewiele o nich wiemy. Po tej wyprawie nikt nam nie powie : „swego nie znacie”. Teraz już znamy i będziemy się innym chwalić jak piękna jest Polska centralna.

[ZDJĘCIA]


9) 16 maj - Julianów – kolejna nasza wyprawa - ziemie folwarku radogoskiego nabytego przez Juliusza Józefa Heinzla łódzkiego przemysłowca w latach 1878-1882. Przedwojenne osiedle urzędników skarbówki na Julianowie, kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Małgorzaty Alacoque, Szpital im.Biegańskiego dawniej Konstadtów, osiedle Kalinowa( Berlinek), rzeka Sokołówka z Parkiem im. Mickiewicza i wielkim apartamentowcem w kształcie łódki, kościół pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus  przy klasztorze Sióstr karmelitanek Bosych, cmentarz św. Rocha z mogiłami osób cywilnych i żołnierzy poległych w II wojnie światowej - zgromadziło grupę około 20 osób, która chciała poznać historię i część naszego miasta.

[ZDJĘCIA]


10) 30 maja - Ok. 500 osób (w tym spora grupa z naszego Duszpasterstwa Osób Niepełnospranych) pomimo fatalnej pogody, uczestniczyło 30 maja w Białym Marszu Wdzięczności za Dar Życia. Od samego rana w Łodzi padał regularny deszcz. Tuż przed wyruszeniem marszu nad łódzką katedrą pojawiło się słońce i przestał padać deszcz. Uczestnikom rozdawane były białe róże , młodzież studencka przyniosła też kilkaset białych balonów.Kilka minut po godzinie 14.00 Biały Marsz Wdzięczności za Dar Życia ruszył. Na czele szli młodzi ludzie z transparentem, tuż za nimi niepełnosprawni i reszta uczestników. Wśród nich m.in. metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek. Dokładnie o godz. 15.00 uczestnicy Marszu wypuścili w powietrze wypełnione helem balony. Później wszyscy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i udali się na Eucharystię do kościoła św. Faustyny. Organizatorzy zebrali 4 tysiące złotych na stworzenie dwóch nowych "Okien Życia".

[ZDJĘCIA]11) 7 czerwca - „Biała Fabryka” Ludwika Geyera – największa ówczesna fabryka Łodzi z trzypiętrową przędzalnią bawełny została wzniesiona w latach 1935 - 1937, wzorowana na budowlach angielskich w stylu klasycystycznym. Nazwa „Biała Fabryka” odnosi się do charakterystycznego otynkowania elewacji fabryki, kontrastującego z później wzniesionymi zakładami z czerwonej cegły. Obecnie jest to siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa, w którym oglądaliśmy maszyny i urządzenia włókiennicze od najstarszych po współczesne, tkaniny zabytkowe, przemysłowe, artystyczne. Poznaliśmy dokumenty ilustrujące rozwój i historię fabryki od powstania aż do zakończenia w 2002 roku. Na tyłach muzeum oglądaliśmy skansen drewnianego budownictwa łódzkiego: po dwóch stronach ulicy brukowanej mieści się 5 domów robotniczych i rzemieślniczych z XIX w, miedzy nimi kościół z 1886 r. przeniesiony z Nowosolnej oraz secesyjna willa letniskowa przeniesiona z ulicy Skaleniowej.

[ZDJĘCIA]


12) 14 czerwca - Grill


[ZDJĘCIA]


13)  6 lipca - Około 2 tys. osób uczestniczyło w 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę. To doroczne spotkanie tradycyjnie odbywało się, 6 lipca czyli w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrowali: bp Gerard Bernacki, biskup pomocniczy arch. katowickiej; ks. prał. Stanisław Michałowski, dyrektor Apostolstwa Chorych w Polsce oraz duszpasterze chorych. „Bardzo się za was modlimy – mówił abp Stanisław Nowak do chorych – Ale bardziej liczymy na wasze modlitwy, wyście są pierwszymi Bogomódlcami. Zanieście na tym ołtarzu świętym, ołtarzu Ojczyzny wasze ofiary (…) Na pewno ta wasza pielgrzymka jest szczególnie miła Bogu”.
Kaznodzieja przypomniał, że cierpienie może być też „bezkierunkowe, z buntem, z krzykiem, z wiecznym narzekaniem”, ale ta „bezkierunkowość przeżywania cierpienia, śmierci, to jest straszna rzecz”.

Wracając z Częstochowy do Łodzi zwiedziliśmy ponorbertańską bazylikę w Witowie k/Piotrkowa Tryb.

[ZDJĘCIA] 


14) 15-26 sierpnia. Jednym z wielu działań podejmowanych przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej jest organizowanie wakacyjnych turnusów wypoczynkowych. W tym roku w drugiej połowie sierpnia odbyły się dwa obozy. Na pierwszym z nich w dniach 15-26 sierpnia wypoczywała 40 osobowa grupa młodzieży niepełnosprawnej wraz z opiekunami. Turnus odbył się w przepięknie położonym ośrodku wczasowym „Bory Tucholskie” w Okoninach Nadjeziornych. Domki kempingowe zlokalizowane w sosnowym lesie nad brzegiem jeziora to już wystarczająca gwarancja dobrego wypoczynku. Jeśli do tego dodamy dobra kuchnię i słoneczną pogodę to po prostu... sielanka. Na terenie ośrodka „pod chmurką” odprawiana była codziennie Msza Święta, a tematyczne homilie dotyczyły 7 darów Ducha Świętego. Kierownikiem turnusu była pani Ewa Sieńko – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych AŁ, a opiekunem duchowym ks. Piotr Kosmala.

[ZDJĘCIA]


15) 19-29 sierpnia. Drugi obóz, który miał charakter rodzinny, uczestniczyły w nim dzieci niepełnosprawne wraz z rodzicami odbył się w dniach 19-29 sierpnia br w Sielpii Wielkiej k/Końskich. Miejscowość ta dobrze jest znana członkom duszpasterstwa, gdyż w Ośrodku Wczasowym „Łucznik” jesteśmy stałymi bywalcami – jeździmy tam od 7 lat. W tym roku pod czujnym okiem kierownictwa Małgorzaty i Tomasza Kwaśniewskich wypoczywało na turnusie 60 osób. Ulubioną formą wypoczynku było pływanie na rowerach wodnych i spacery po promenadzie, a dodatkową atrakcją była autokarowa wycieczka do Sanktuarium na Świętym Krzyżu i do Kałkowa.

[ZDJĘCIA]


16) W dniach 14-18 września wybraliśmy się w 50-cio osobowej ekipie na wycieczkę w Kotlinę Kłodzką. Atrakcji było całe mnóstwo. Już pierwszego dnia oczarował nas swoim urokiem osobistym Wrocław. Kilkugodzinny spacer uliczkami starego miasta a zwłaszcza Ostrowa Tumskiego (śladami krasnoludków rzecz jasna) pozostanie niezapomnianym przeżyciem. Jak zresztą pozostałe dni podczas których byliśmy w Wambierzycach, Kłodzku, Czermnej (Kaplica Czaszek), Kudowie Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Krzeszowie. Trzeciego dnia wycieczki ...zeszliśmy do podziemia, ale nie po to by walczyć z Niemcami czy komuną, ale żeby najpierw zwiedzić kopalnię złota w Złotym Stoku, a następnie w Kletnie w Jaskini Niedźwiedziej podziwiać stalaktyty, stalagmity i inne przepiękne formy zachwycającej szaty naciekowej, z której ta jaskinia najbardziej słynie. Następnego dnia dla odmiany wybraliśmy się w góry i wjechaliśmy (dosłownie) na Górę Igliczną (845 m. n.p.m.) gdzie znajduję się sanktuarium „Maria Śnieżna”. Było tam oczywiście przepięknie, ale niektórzy z uczestników chyba woleliby tam nie wracać, a jeśli już to inna drogą lub jak większość pielgrzymów i turystów piechotą, a nie autokarem.

[ZDJĘCIA]


17) 3 październik - około 400 osób, niepełnosprawnych i ich opiekunów, wzięło udział 3 października w V Archidiecezjalnej Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych. Odbyła się ona w Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej w Łasku. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 śpiewem Godzinek, a następnie uczestnicy wysłuchali wykładu ks. Janusza Malskiego na temat Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Ks. Malski, jej przełożony, wraz z dwiema członkiniami (osobami niepełnosprawnymi) mówił o historii stowarzyszenia, jej założycielu i zadaniach. W trakcie Mszy św. , której przewodniczył ks bp Adam Lepa ks. Malski wygłosił homilię, w której pokazywał, jak można wykorzystać cierpienie w swoim życiu. "Nie można tego marnować. Skoro już jest z nami, można je ofiarować w czyjejś intencji" - mówił ks. Malski. Jako przykład podał znanego niepełnosprawnego podróżnika, Jana Melę. Przeżywał on bardzo trudne chwile związane nie tylko z wypadkiem i utratą sprawności, ale też pożarem domu i tragiczną śmiercią młodszego brata. "Dopiero jeden ze szpitalnych kapelanów podpowiedział mu, żeby swoje cierpienie ofiarować w intencji młodszego brata" - zauważał ks. Malski. Po Mszy pielgrzymi zjedli wojskową grochówkę. Wracając do Łodzi zatrzymaliśmy się w Dobroniu, aby zwiedzić zabytkowy kościół parafialny.

[ZDJĘCIA]


18) 17 październik - W sobotę udaliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich. W kościele uczestniczyliśmy w Mszy św. a następnie ksiądz proboszcz przybliżył nam postać i dzieło świętej, która w tym kościele została ochrzczona i przystąpiła do I – wszej komunii św. Pojechaliśmy również do Głogowca (kilka kilometrów od kościoła) gdzie znajduje się dom rodzinny.
Wcześniej zwiedziliśmy kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Parzęczewie.

[ZDJĘCIA]


19) 7 listopad – w grupie 50 osób udaliśmy się na kolejny spacer z cyklu „Poznajemy własne miasto”. Śladami trzech religii - katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej- oprowadzał nas dyrektor Centrum Informacji Turystycznej p. Ryszard Bonisławski. Łódzka Archikatedra to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy. Zbudowana w formie trójwymiarowej bazyliki wzorowana na katedrach francuskich. Główny ołtarz to dar Juliusza Heinzla a ołtarz św. Stanisława Kostki ufundowali robotnicy zakładów Geyera. W samej katedrze jak i przed nią jest wiele miejsc związanych z Janem Pawłem II. Kolejne miejsca to kościół ewangelicki pw. Św. Mateusza oraz cerkiew pw św. Aleksandra Newskiego. O wszystkich tych miejscach przepięknie opowiadał p. Ryszard Bonisławski. Nasi uczestnicy mieli wiele pytań dotyczących religii ewangelickiej i prawosławnej.

[ZDJĘCIA]


20) 28 listopad – grupa turystyczna udała sie na kolejna wycieczkę. Muzeum Książki Artystycznej - to kolejny cel naszej wyprawy. Muzeum mieści sie w willi Henryka Grohmana, znajdujacej się w pofabrycznym kompleksie włókienniczym na Księżym Mlynie.Gromadzenie dóbr kultury technicznej z zakresu drukarstwa, papiernictwa i introligatorstwa oraz tworzenie kolekcji ksiażki artystycznej to główny cel tego muzeum.Poznaliśmy ksiązki "ery" gutenberga, internetu, ksiażki na życzenie. Bardzo interesujacym był proces tworzenia książki artystycznej od projektu do wydania.

[ZDJĘCIA]


21) 4-6 grudnia – po raz kolejny odbyły się w Częstochowie rekolekcje adwentowe naszego duszpasterstwa. Uczestniczyło w nich 90 osób (niepełnosprawni, rodzice oraz wolontariusze). Rozpoczęliśmy Mszą św. przed Cudownym Obrazem w piątek, 4 grudnia. Mszę św. odprawił bp Gerard Bernacki, biskup pomocniczy arch. katowickiej. „Przeżywając tę naszą rekolekcyjną przygodę, wsłuchujemy się w to wszystko, co Chrystus Pan każdemu z nas ma do powiedzenia – mówił w homilii bp Gerard Bernacki - A ma do powiedzenia tak wiele. I tego wieczoru będąc w domu Matki, sama Matka Najświętsza daje nam wskazówkę, jak te rekolekcyjną przygodę przeżyć i wykorzystać. Zabierzmy tę Jej zachętę, którą są słowa: ‘Czyńcie wszystko, co Syn Mój wam powie’”. Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 6 grudnia. Na zdjęciach widać niezbicie, że św. Mikołaj, nie tylko, że istnieje, ale jeszcze o nas pamięta!

[ZDJĘCIA]


22) 28 grudnia – Wyjazd do Panewnik. Ponad pół tysiąca metrów kwadratowych zajmuje tegoroczna szopka bożonarodzeniowa w Bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach. Jest to największa i najbardziej znana szopka na Śląsku. Pracę nad szopką trwały niespełna miesiąc. Zbudowano ją ze 120 figur z drewna, masy żywicznej i gipsu. Niektóre liczą nawet 130 lat. Inne stworzono specjalnie do tegorocznej ekspozycji. W Bazylice Ojców Franciszkanów znajduje się również żłobek ruchomy, a także najbardziej lubiana przez dzieci stajenką z żywymi zwierzętami.

[ZDJĘCIA]


23) 31 grudnia – Zabawa Sylwestrowa.

[ZDJĘCIA]