zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Imprezy w roku 2010

1) 16 luty – już tradycyjnie na koniec karnawału około 120 członków naszego stowarzyszenia bawiło się na zorganizowanej imprezie w Restauracji "Santa Fe". Miła obsługa restauracji, super muzyka serwowana przez DJ, oraz konkursy zorganizowane przez młodzież i wolontariuszy, sprawiły wiele radości uczestnikom zabawy. Należy dodać, iż nad całą zabawą czuwała Pani prezes, oraz Lord Vader okazyjnie przebrany za księdza. A więc właśnie tego wieczoru "Moc" była z nami.

[ZDJĘCIA]


2) 20 luty - grupa turystyczna (30 osób) udała się na wycieczkę do Muzeum Włókiennictwa. Obejrzeliśmy z przesympatyczną panią przewodnik 4 wystawy. Pierwsza, pt. Przeplot, wystawiona przez studentów ASP w Poznaniu, druga przedstawiająca prace dyplomowe studentów wydziału edukacji wizualnej z ASP w Łodzi. Obie wystawy związane z włókiennictwem, ale w sposób bardzo nowoczesny i niejednokrotnie abstrakcyjny. Trzecia wystawa pt. Z modą przez XX wiek w przepiękny sposób pokazała jak zmieniała się moda damska i męska od 1900 do 2000 roku. Ostatnia wystawa nie związana zupełnie z przemysłem włókienniczym, ale wystawiona gościnnie w pomieszczeniach tego muzeum przedstawiała szopki neapolitańskie. Szopki neapolitańskie pochodzą z Włoch, z Neapolu. Wykonane są przez amatorów i przedstawiają Świętą Rodzinę "wtopioną" w scenki z życia codziennego ludności neapolitańskiej. Niesamowita precyzja wykonania zachwycała uczestników wycieczki natomiast zdziwiła nazwa "szopki", gdyż każdy przyzwyczajony był do innego obrazu.

[ZDJĘCIA]


3) 20 marzec - grupa turystyczna (40 osób) udała się na wycieczkę do Muzeum Fabryki. Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych.
Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura.

[ZDJĘCIA]


4) 14 maja w Hali „Relax” w Piotrkowie Trybunalskim odbył się V Otwarty Indywidualny Integracyjny Turnieju w boccię. W turnieju wzięli udział uczniowie piotrkowskich gimnazjów, Szkoły Podstawowej nr2 i nr5, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego, młodzież OHP, Szkoły Policealnej Samorządu Województwa, radni Piotrkowa Tryb., niepełnosprawni z Łodzi, Opoczna, Zduńskiej Woli, Drzewicy, Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego. Nasze stowarzyszenie reprezentowali: Beata Jaworska, Iza Tabaczyńska i Tomasz Mańka. Wszyscy dzielnie walczyli, a Iza Tabaczyńska zajęła 5 miejsce. Jest to naprawdę duży sukces, bo przeciwnicy reprezentowali wysoki poziom. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[ZDJĘCIA]


5) 5 czerwca w sobotę udaliśmy się na wycieczkę do Łowicza. Jak zawsze pogoda dopisała i wszystko się udało: najpierw spacer po Łowiczu od Starego Rynku do Nowego Rynku, zwiedzanie Bazyliki Katedralnej, zbiorowe zdjęcie pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się przez Arkadię do Nieborowa, gdzie znajduje się pałac oraz ogród barokowy. Ostatnim punktem wyjazdu było Muzeum Ludowe w Sromowie znajdujące się 8 km od Łowicza, czyli na ziemiach ściśle związanych z tradycjami i obrzędami łowickimi. W czterech pawilonach pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome. Figurki skupione zostały w ruchome, tematyczne sceny. W pawilonach znajduje się również ponad 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje.

[ZDJĘCIA]


6) 08 – 19 czerwca 2010 Pielgrzymka do Grobu Jana Pawła II. Na trasie pielgrzymki znalazło się zwiedzanie Padwy (nawiedzenie sanktuarium św. Antoniego), Wenecji (plac i bazylika św. Marka), Florencji, Asyżu (bazylika św. Franciszka, kościół św. Klary, S. Maria degli Angeli), Sienny (katedra i kościół św. Katarzyny). Najważniejszym punktem stał się Rzym i Watykan (plac i bazylika św. Piotra, Muzea Watykańskie – kaplica sykstyńska, bazylika św. Jana na Lateranie, bazylika św. Pawła za Murami). Wzięliśmy udział wraz z pielgrzymami z całego świata w niedzielnej modlitwie Anioł Pański oraz audiencji środowej na placu św. Piotra.
Miejsca, do których również dotarliśmy to Manoppello, Lanciano oraz Monte Cassino. Podczas całego wyjazdu opatrzność Boża nad nami czuwała, pogoda dopisała, a moc niesamowitych wrażeń z nami pozostała.

[ZDJĘCIA]


7) 6 lipiec 2010. Uczestniczyliśmy w 45 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych na Jasnej Górze. Mszy odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył abp. Stanisław Nowak metropolita częstochowski. W Koncelebrze uczestniczył bp. Gerard Bernacki biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej - wielki przyjaciel niepełnosprawnych a szczególnie naszego Stowarzyszenia.W drodze powrotnej zwiedziliśmy paulińskie sanktuarium maryjne w Wielgomłynach.

[ZDJĘCIA]


8) 28 czerwca – 09 lipca 2010 Sielpia. Miejscowość położona wśród pięknych, sosnowych lasów ponownie roztoczyła przed nami swe uroki i sezon wakacyjny został rozpoczęty w pełni. Wypoczynek udany – spacery leśne i po promenadzie, pływanie na rowerkach wodnych i kajakach, opalanie się na plaży oraz gra w bule czy siatkówka - to wszystko przy pięknej słonecznej pogodzie.
W czasie pobytu cała 75 osobowa grupa odwiedziła i zwiedziła Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Ponadto część grupy wybrała się na wycieczkę, docierając do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie, Opactwa Cystersów w Wąchocku i Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

[ZDJĘCIA]


9) 9-20 sierpnia 2010. Turnus w Okoninach Nadjeziornych to 12 dni mile spędzonych wsród natury z dala od miejskich zanieczyszczeń. Spacerowaliśmy po Borach Tucholskich obfitujących w jagody (trochę pozjadaliśmy) i grzyby przepięknie czerwone (tych nie tykaliśmy). Również niedzielna droga na mszę prowadziła przez las, korzenie, piach na drugi brzeg jeziora. Ale cóż to dla nas – byliśmy pół godziny przed czasem.
Było gorąco, więc kąpaliśmy się w przynoszących ochłodę wodach Jeziora Okonińskiego. Pływaliśmy kajakami i rowerami wodnymi. A wieczorami razem spędzaliśmy czas na zabawie: miniturniej wiedzowy, karaoke, ognisko, oglądanie filmów.
Pojechaliśmy też na wycieczkę do Szymbarku na Kaszubach (niestety pogoda sprawiła nam „mokrą niespodziankę”). Sprowadzono tam 200-letnie domy Polaków zesłanych na Syberię, domy kaszubskich osadników w Kanadzie. Pani przewodnik opowiadała dzieje tych ludzi i ich domów. Weszliśmy też do bunkru z II wojny światowej, gdzie przeżyliśmy „nalot”. W Szymbarku znajduje się również najdłuższa deska świata (36,83m – wpisane do Księgi Guinnessa) oraz dom zbudowany do góry nogami – symbol nienormalnego życia w PRL-u.

[ZDJĘCIA]


10) 12 września 2010. Przyjacielska wizyta(cja). Bardzo mile byli zaskoczeni uczestnicy Mszy św., gdy w niedzielę 12 września o godz. 15.00 zobaczyli miłego gościa.
Specjalnie na inaugurację kolejnego roku działalności Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych przyjechał z Katowic ks. biskup Gerard Bernacki. Choć jest to odległa diecezja, to osoba księdza biskupa jest większości dobrze znana. Spotykamy się bowiem co roku na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych, którego centrum mieści się właśnie w Katowicach. Ks. bp Gerard prowadził też kilkakrotnie rekolekcje adwentowe dla naszego duszpasterstwa.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy udali się do ogrodu na grilla oraz na powakacyjne pogaduszki i wspomnienia.

[ZDJĘCIA]


11) 2 października 2010. „Nogami nie można się zbawić, ale sercem”. W sobotę 2 października już po raz szósty w Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych. Tradycyjnie rozpoczęliśmy śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, a następnie zabrał głos ks. Marek Bałwas z Ciechocinka, który sam jest osobą niepełnosprawną i porusza się na wózku inwalidzkim. Wypadek samochodowy, któremu uległ w 2003 r. nie przerwał jednak jego pracy duszpasterskiej. „myślicie że Opatrzność nie czuwała nade mną wtedy? Przeciwnie! Czuwała, bo tylko mam nogi niesprawne, ale ręce i głowa są OK. Mogę z nich korzystać” I czyni to wspaniale, jego konferencja wywarła na słuchaczach wielkie wrażenie. Dla osób niepełnosprawnych była to nie tylko jedna z wielu konferencji, ale niezwykle ważne świadectwo, że nie zdrowie, ale zbawienie jest najważniejsze. Jedna z uczestniczek z niedowierzaniem słuchała ks. Marka, gdyż jak później powiedziała: „Ja po wypadku przez 20 lat byłam obrażona na Pana Boga, a ten młody ksiądz tak szybko się pogodził z kalectwem i tyle w Nim pogody ducha i radości. Niewiarygodne!”.
Na początku Mszy św. wszystkich pielgrzymów powitał ks.Marian Ciupiński. Liturgii przewodniczył ks. Jacek Ambroszczyk – dyrektor Caritas Łódzkiej, koncelebrowali ks. Leszek Czuba, ks. Tomasz Mackiewicz, ks. Franciszek Jaciubek, Ks. Grzegorz Świech, ks. Piotr Kosmala. Ks. Bałwas nie tylko koncelebrował i głosił homilię, ale pomagał również w udzielaniu komunii świętej. Posługę w konfesjonale pełnił ks. Tomasz Falak. Po Mszy św. wszyscy pielgrzymi mogli posilić się wojskową grochówką. Ostatnim punktem spotkania był koncert ballad w wykonaniu Lecha Makowieckiego z Gdyni. Większość utworów pochodziła z autorskiej płyty „Katyń 1940 – Ostatni list”. Na bis artysta zaśpiewał znaną niemal wszystkim piosenkę, o wymownym tytule „Hej, przyjaciele zostańcie ze mną”. To było prawdziwe spotkanie w gronie przyjaciół.

[ZDJĘCIA]


12) 10 października 2010 r. w całej Polsce obchodzono X Dzień Papieski. Dlatego nasze comiesięczne spotkanie miało charakter bardzo uroczysty. Z koncertem wystąpiła Pani ANNA CYMMERMAN – czołowa polska sopranistka, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Laureatka nagrody im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut operowy w Polsce. Występowała w produkcjach operowych w Austrii, Danii, Holandii i Niemczech. Anna Cymmerman z równym powodzeniem śpiewa repertuar operowy, jak również operetki, musicale, pieśni sakralne oraz przeboje muzyki światowej. Dla nas zaśpiewała podczas Mszy św. Ave Maria Schuberta oraz Cacciniego, a podczas koncertu m.in. „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Usta milczą dusza śpiewa”, „Power of love” "Summertime", „Time to say goodbay”.

[ZDJĘCIA]


13) 16 październik 2010 r. – „ spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy...” ks. Twardowski.
Spacerowaliśmy między grobami, podziwialiśmy nagrobki, epitafia nagrobne, każdy z własną refleksją – Cmentarz Powązkowski przypomniał nam słowa Ks. Twardowskiego.
Cmentarz został założony 4 listopada 1790 roku. Wśród ok. miliona pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polek i Polaków, w tym żołnierze powstania narodowego od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Spoczywają w założonej w 1925 r. Alei Zasłużonych. Po 1945 r. W budynku katakumb zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Cmentarz Powązkowski to wielka narodowa historia, ale nie tylko ta odległa lecz ta, która nam wszystkim jest bardzo współczesna. Tutaj mieliśmy okazję odwiedzić groby i być przy nowopowstałym pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Wielkie wzruszenie, łzy i modlitwa.

[ZDJĘCIA]


14) 6 listopad 2010 r. - szlakiem św. Faustyny patronki naszego miasta udaliśmy się na sobotni spacer. Św.Faustyna - Helena Kowalska w Łodzi spędziła 2 lata.
Mieszkała na ulicy Krośnieńskiej 9 a potem Abramowskiego 29.Była skromną, pracowitą dziewczyną oddaną kościołowi i Bogu.Na jednej z zabaw w parku Wenecja (obecnie Park Słowackiego) ukazał się jej Chrystus i powiedział" dokąd mnie cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz". Po tych słowach natychmiast udała się do katedry i po raz drugi usłyszała "Jedź natychmiast do Warszawy tam wstąpisz do klasztoru". Tak też uczyniła.
Poza ulicą Krośnieńską, parkiem Wenecja i Katedrą Łódzką odwiedziliśmy jeszcze kościół pw. św. Faustyny na placu Niepodległości.

[ZDJĘCIA]


15) 20 listopad 2010 r. - Muzeum Tradycji Niepodległościowych- usytuowany u zbiegu ulic Gdańskiej i Legionów w Łodzi budynek jest miejscem szczególnym. Wzniesiony w okresie zaborów , aż do lutego 1953 roku pełnił funkcję więzienia głównie politycznego. Jest on symbolem walki wielu pokoleń Łodzi o niepodległość i suwerenność Ojczyzny oraz o sprawiedliwość społeczną. Jego mury przez lata były niemym świadkiem cierpienia i męczeństwa przetrzymywanych w nich więźniach.

[ZDJĘCIA]


16) 24 listopada 2010 r. w kinie Ciemna City przy Manufakturze spotkała się grupa młodzieżowa. Na seans niespodziankę przybyło z chęcią 27 osób, pomimo z lekka sypiącego śniegu. Niespodzianką okazał się film „Śluby Panieńskie”, będący adaptacją klasycznej komedii Aleksandra Fredry pod tym samym tytułem. Dynamiczna opowieść kostiumowa, w której tematem były niezwykłe podchody małżeńskie czworga młodych bohaterów /Klary, Anieli, Albina i Gustawa/ zawieszona w idealistycznych wyobrażeniach nt. relacji damsko-męskich wywołała wiele uśmiechu/śmiechu wśród widzów na sali. Mottem i tej komedii romantycznej, „komedii wszech czasów” stać się może słynne zdanie Boya-Żeleńskiego - „z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz”.


17) 4 i 10 grudnia 2010 r. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znamy już dość dobrze, ale wybraliśmy się po raz kolejny z dwóch powodów: pierwszy to Wystawa ''Ikona - słowo, droga, modlitwa'' a drugi to Haft Krzyżykowy według obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Są to wystawy czasowe, więc nie można było tej wyprawy odłożyć na wiosnę. Podczas pierwszej części zwiedzania mogliśmy zobaczyć ponad sto pochodzących przede wszystkim z Rosji ikon i dowiedzieć się m.in. że w rozumieniu teologicznym ikony się pisze, nie maluje i każdy ich fragment to oddzielnie zapisana treść, którą trzeba umiejętnie odczytać. Skoro ikony stanowią obrazowy zapis słów Pisma Świętego i jego artystyczną interpretację, stają się ogniwem łączącym dwa światy: ziemski i niebiański.
O Bitwie pod Grunwaldem wyhaftowanej haftem krzyżykowym słyszała już cała Polska, a my mogliśmy ją zobaczyć z bliska. Co tu dużo mówić – robi wrażenie! Kto nie był niech się śpieszy, bo w Łodzi będzie tylko do 9 stycznia 2011 r. Ze względów organizacyjnych zwiedzaliśmy wystawę w dwóch grupach, 4 i 11 grudnia.

[ZDJĘCIA]


18) 17-19 grudnia 2010 r. W tych dniach, w Ośrodku Konferencyjno- Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyły się rekolekcje adwentowe dla naszego Stowarzyszenia. Uczestniczyło w nich 85 osób ( niepełnosprawni, rodzice i wolontariusze). Rekolekcje poprowadził, znany z nietypowych pomysłów ewangelizacyjnych, ks. Michał Misiak wraz z 4-osobową grupą młodych wolontariuszy. „ Jezus Cię kocha” to główne przesłanie tych rekolekcji. Niezależnie kim jesteś, w jakiej jesteś sytuacji, czy jesteś chory czy zdrowy, bogaty czy biedny stawiaj Go zawsze na pierwszym miejscu, bo jest „ Miłością, która kocha jako pierwsza”. Rekolekcje poprowadzone z wielką dynamiką pozostawiły w uczestnikach dużo optymizmu i nadziei na przyszłość.

[ZDJĘCIA]


19) 12 i 20 grudnia 2010 r. Mikołajki - Wigilia. 20 grudzień "Bóg się rodzi moc truchleje...", przy tych słowach i wielu innych kolęd spotkaliśmy się w grupie 100 osób na kolacji wigilijnej w restauracji Santa Fe. Wspaniały wieczór uświetnił występ grupy "Artyści scen łódzkich", który przedstawił nam piękny wigilijny program poetycko-muzyczny nawiązujący do polskich tradycji bożonarodzeniowych.

[ZDJĘCIA]


20) 31 grudnia – Zabawa Sylwestrowa.

[ZDJĘCIA]