zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Imprezy w roku 2011

1) 15 styczeń – odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego - przewodnik po muzeum p. Tomasz Prokop w bardzo interesujący sposób oprowadził nas po 3 wystawach:
A. archeologiczna - obejrzeliśmy poszczególne okrasy chronologiczne przez epokę kamienia i brązu do późnego średniowiecza; odbyliśmy podróż wehikułem czasu w okresie ponad 100 tyś. lat rozwoju człowieka na terenie Polski środkowej. Dużą atrakcję stanowiły zrekonstruowane groby znajdujące się tuż pod podłogą.
B. etnograficzna - koleje życia człowieka regionu łowickiego, opoczyńskiego i sieradzkiego stanowiły główny wątek narracyjny wystawy; poszczególne jej części są obrazem następujących po sobie etapów biografii chłopskiej.
C. numizmatyczna pt. " Pieniądz na ziemiach polskich" przedstawiała pieniądze będące w obiegu na ziemiach polskich od starożytności po czasy współczesne w przepięknej plastycznej oprawie.

[ZDJĘCIA]


2) 26 lutego w restauracji „Santa Fe” odbył się bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych. W zabawie zorganizowanej już po raz ósmy bawiło się ponad 100 osób. Prawie wszyscy przyszli w przebraniach. Zabawę uświetnił występ Zespołu Tanecznego „Bałutki”. Nie zabrakło też licznych konkursów.
Z nieznanych bliżej powodów większą popularnością od Misia na Krupówkach cieszył się Supermen – każdy chciał mieć z nim zdjęcie.

[ZDJĘCIA]


3) 19 marzec - Zgierz miasto k/Łodzi niby znane, ale przekonaliśmy się, że mało o nim wiemy. Od kościoła św.Katarzyny przez Stare Miasto, ul.Długą i plac Kilińskiego dotarliśmy do Muzeum Miasta Zgierza. Tam obejrzeliśmy dwie wystawy. "Kruszówka"- prezentuje wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku.Zgromadzone na tej ekspozycji oraz wyposażenie należały niegdyś do zgierskiej rodziny Krusche, a obecnie stanowią unikalną w skali kraju rekonstrukcję wnętrza mieszczańskiego domu. w piwnicach muzeum mieliśmy okazję zobaczyć wystawę Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin Shi Huangdi, znaną jako VIII cud świata.

[ZDJĘCIA]


4) 4 kwietnia - Już po raz dziesiąty organizujemy wystawę i aukcję pisanek wykonanych na strusich wydmuszkach pod hasłem „Malowane Nadzieją". 4 kwietnia w manufakturze odbył się wernisaż prac. Wśród licznych gości byli ks. bp Adam Lepa i wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Prace można oglądać w „rotundzie” przy windach do Niedzieli Palmowej. Na wystawie zobaczymy 12 obrazów i 76 przepięknych prac: od pisanek z bajkowymi postaciami przez takie z wizerunkami zwierząt, motywami science-fiction, upamiętniające tragedię smoleńską czy zbliżającą się beatyfikację Jana Pawła II. 18 kwietnia zostaną zlicytowane na aukcji w andel’s Hotel Łódź. Więcej na www.pisanki.art.pl.

[ZDJĘCIA]


5) 10 kwietnia - W niedzielę 10 kwietnia o godz. 16.00 ks. arcybiskup Władysław Ziółek przewodniczył w kościele Opatrzności Bożej w Łodzi mszy św. z okazji 10-lecia Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. We wprowadzeniu ks. Piotr Kosmala (Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych AŁ) powitał wszystkich i powiedział, że „10 lat to z jednej strony mało, więc jubileusz jest skromny, ale patrząc na długą listę wydarzeń, które się dokonały w duszpasterstwie, byłoby wielkim niedopatrzeniem nie podziękować za nie Panu Bogu. Dlatego właśnie w tej Mszy świętej chcemy za wszystko podziękować”.
W homilii ks. arcybiskup podkreślił jak wiele udało się zorganizować w ciągu tego dziesięciolecia oraz podziękował wszystkim, którzy pomagają niepełnosprawnym, zwłaszcza zarządowi Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych. Nawiązał również do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II „tego rodzaju działalność, na rzecz potrzebujących jest realizacją duchowego testamentu JP II.”
Pod koniec mszy św. pani prezes KSN AŁ prof. Ewa Sieńko podziękowała ks. arcybiskupowi za obecność i wspieranie duszpasterstwa. Na pamiątkę podarowała album, specjalnie wydrukowany na tę okazję, będący kroniką działalności. Przed błogosławieństwem miało miejsce bardzo miłe wydarzenie, a raczej dwa. Najpierw pan Stanisław Maciejewski dyrektor łódzkiego PCK odznaczył ks. Piotra Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża za wieloletnią działalność w służbie bliźniemu, a ks. arcybiskup ogłosił, że podjął decyzję o mianowaniu go kanonikiem. Po mszy św. osoby najbardziej wspierające naszą działalność otrzymały pamiątkowe statuetki.

[ZDJĘCIA]


6) 30 kwietnia pojechaliśmy na pielgrzymkę do Parzna k/Bełchatowa. Zamiast szczegółowej relacji z wyjazdu proponujemy lekturę objawień kandydatki na ołtarze Wandy Malczewskiej. "Zbliżają się czasy przewrotne. Ojczyzna wasza będzie wolna od ucisku wrogów zewnętrznych, ale ją opanują wrogowie wewnętrzni. Przede wszystkim starać się będą wziąć w swoje ręce młodzież szkolną. Dowodzić będą, że religia w szkołach niepotrzebna, że można zastąpić ją innymi naukami. Spowiedź i inne praktyki religijne, kontrola Kościoła nad szkołami zbyteczna, bo ścieśnia samodzielność myślenia ucznia. Krzyż i obrazy religijne z sal szkolnych będą chcieli usunąć, aby te wizerunki chrześcijańskie nie drażniły Żydów. Przez młodzież pozbawioną wiary zechcą w całym narodzie wprowadzić niedowiarstwo. Jeżeli naród uwierzy temu i pozbędzie się wiary, straci przywróconą Ojczyznę. Niechże ojcowie i matki zwracają uwagę na szkoły. Niech protestują przeciwko usuwaniu wizerunków religijnych ze szkół i przeciwko nauczycielom dążącym do zaprowadzenia szkoły bezwyznaniowej. Nauka bez wiary nie zrobi Świętych ani bohaterów narodowych. Zrodzi szkodników. Módl się o dobrą chrześcijańską szkołę". Słowa Pana Jezusa do Wandy Malczewskiej, Żytno, 1874r

[ZDJĘCIA]


7) 11 maja w Starej Plebanii odbył się wernisaż prac Cecylii JANUSZKIEWICZ-WOJTYSIAK. Zdaniem profesora Ryszarda Hungera to prawdziwa rekordzistka: z należących do Naszej Galerii artystów, jak również członków Stowarzyszenia Plastyków Amatorów, to ona bierze udział w największej ilości konkursów, wystaw i plenerów – ogólnopolskich i międzynarodowych! Nic dziwnego, skoro w jej rodzinnym domu zawsze było dużo obrazów: malowali wujek i kuzyn. Wychowując się w takim otoczeniu Cecylia Januszkiewicz już w młodości zainteresowała się sztuką. I chociaż ostatecznie studiowała pedagogikę w Krakowie, a następnie wybrała zawód nauczycielki w przedszkolu, to twórczość plastyczna towarzyszy jej przez całe życie. Maluje martwe natury, kwiaty i pejzaże o świetlistej kolorystyce i subtelnym laserunku, elementy architektury harmonijnie wtapia w krajobraz. Stosuje farby olejne, akrylowe i akwarele, lubi mieszać techniki.

[ZDJĘCIA]


8) 11 maja w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim odbył się VI Integracyjny Miejski Turniej w Boccię. Tradycyjnie rozgrywki wiosenne dotyczą zmagań indywidualnych, a jesienne drużynowych. Przyjechali zawodnicy z Łodzi, Zduńskiej Woli, Opoczna, Łasku i Piotrkowa Trybunalskiego.
Inicjatorem i koordynatorem turnieju jest Grzegorz Dybka. Nasze stowarzyszenie reprezentowali: Tomasz Mańka, Beata Jaworska i Beata Milczarek , która zdobyła cenny puchar za IV miejsce. Podium należało do naszych przyjaciół z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

[ZDJĘCIA]


9) 28 maja - Wyjazd do Uniejowa jak film Hitchcocka zaczął się od „trzęsienia ziemi”, potem napięcie już tylko rosło!
Trzęsieniem ziemi” była kąpiel w Basenach Termalnych (ofiar nie było!). Następnie udaliśmy się do obecnie jedynego kościoła w Uniejowie. Punkt 12-sta (umówmy się, że o północy) przekraczaliśmy mury placu kolegiackiego, zaś w powietrzu rozbrzmiewało ogłuszające bicie dzwonu z wieży kościelnej. Kolegiata Najświętszej Marii Panny została wzniesiona jeszcze w średniowieczu (przebudowywana i odnawiana przez wieki). Przechowywane tu są relikwie bł. Bogumiła oraz jego sarkofag z 1666r.
Podobno między kolegiatą NMP a również średniowiecznym zamkiem w Uniejowie znajduje się zasypany (niestety) tunel, więc do zamku dostaliśmy się drogą naziemną podziwiając rynek i uliczki miasteczka. W ogrodach zamkowych zachwycaliśmy się niesamowitym białym pawiem oraz straszyła nas legendarna Biała Dama. Następnie w kasztelu odbyliśmy podróż w czasie. Byliśmy świadkami średniowiecznych walk rycerskich, strzelaliśmy z łuku, polowaliśmy oszczepem na dzika. Przy ognisku tańczyliśmy średniowieczne tańce i oczywiście raczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami (powiedzmy, że z upolowanego dzika).
Przejechaliśmy się też po uliczkach Uniejowa bryczką konną – przejażdżka była udana, więc chcieliśmy wrócić bryczką do Łodzi (niestety konie się nie zgodziły).

[ZDJĘCIA]


10) 30 maja - 2 czerwca 2011 roku udaliśmy się na pielgrzymkę szlakiem bł. Jana Pawła II. Wadowice i Kraków to najważniejsze miejsca związane z Ojcem Świętym i tam spędziliśmy najwięcej czasu, nie licząc Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej gdzie byliśmy zakwaterowani. Poza tym odwiedziliśmy Sanktuarium w Alwernii, ale widok spustoszonego przez pożar klasztoru (w marcu br) był bardzo przygnębiający. Następnym ważnym i wyjątkowym miejscem było opactwo w Tyńcu. Nie udało się nam zakupić produktów benedyktyńskich, ale nadarzyła się okazja uczestniczenia w benedyktyńskich nieszporach. Zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI podczas wizyt w Polsce odwiedzali Muzeum Auschwitz-Birkenau, więc i my też się tam udaliśmy. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich była wizyta w Czernej, gdzie znajduje się klasztor Ojców Karmelitów, a w nim relikwie św. Rafała Kalinowskiego.

[ZDJĘCIA]


11) 6 lipca 2011 roku - na Jasnej Górze uczestniczyliśmy w 46 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych. Przy pięknie odnowionym ołtarzu głównym bazyliki o godz. 11.00 odprawiona została msza św., której przewodniczył abp.Stanisław Nowak w koncelebrze z bp. Gerardem Bernackim. W homilii abp.Stanisław Nowak nawiązał błogosławionego Jana Pawła II, który całe swoje życie zawierzył Matce Bożej. W drodze powrotnej udaliśmy się do Zduńskiej Woli, gdzie zwiedziliśmy dom narodzenia św. o. Maksymiliana Kolbe.

[ZDJĘCIA]


12) 25 czerwiec - 6 lipca 2011 roku - Wakacyjny Obóz Integracyjny dla Niepełnosprawnych "Akcja Specjalna" odbył się w tym roku w Sulejowie. Obóz trwał 12 dni. Wzięły w nim udział 54 osoby w tym 18 na wózkach. W programie wyjazdu znalazły się różnego rodzaju zajęcia. Dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu zorganizowany został dzień sportowy (wyścigi wózków, gry drużynowe, kręgle). Można także było rozwijać swoje talent plastyczne i muzyczne, a potem zaprezentować je na festiwalu "Mam Talent". Uczestnicy brali też udział w różnego rodzaju konkursach jak "Randka w ciemno", kalambury, "Miliard w rozumie". W ramach obozu odbyły się również warsztaty prawne dotyczące praw osób niepełnosprawnych. Czas wolny wypełniały spacery po okolicznych lasach, liczne gry planszowe, wyjścia na basen i spotkania przy kawie. Odbyło się także kilka wieczorów filmowych i dyskotek. Dobrej zabawy nie zepsuła nawet pogoda, która choć kapryśna - jednak była po naszej stronie.

[ZDJĘCIA]


13) 17 – 27 sierpnia 2011 roku - Sielpia kolejny raz (już dziewiąty!) roztoczyła przed nami swe uroki - las sosnowy, woda czysta, plaża piaszczysta i… to wszystko przy pięknej, słonecznej pogodzie. Plażowanie, pływanie, kajaki, rowerki wodne, gokarty, gra w bule, spacery leśne i po promenadzie, wieczorne spotkania przy karaoke oraz wspólne grillowanie na ludową nutę. Nie zabrakło również czasu na wyciszenie i wspólną modlitwę. Cieszyliśmy się każdym dniem wakacyjnego turnusu w znakomitym towarzystwie. Tegoroczny wyjazdu urozmaicił występ Kapeli Jaśki z powiatu koneckiego (śpiewom i tańcom nie było końca!) oraz pokaz Straży Pożarnej. Ogłoszony podczas pobytu w OW „Łucznik”, konkurs „Złote myśli o Sielpi” miał spory odzew. Wiersze i wierszyki sypały się jak z rękawa:
„Wiele gwaru i uciechy,
w domu pozostają leki,
wszystkie bóle i słabości.
W Sielpi nas nie bolą kości.
Hura! Chłopcy i dziewczęta,
niechaj Sielpia nas pamięta.
Za rok znów tu przyjedziemy,
zdrowie podreperujemy.
Dziś wakacji czas!
Wczasy w Sielpi są bomba,
kto nie jeździ ten trąba.”

więcej...

[ZDJĘCIA]


14) 3 - 6 października 2011 roku - W tych dniach grupa ok. 50-ciu osób udała się na Ukrainę. Celem podróży było zobaczenie pięknego miasta – Lwowa, a nie sprawdzenie przygotowań i stanu dróg na Euro 2012.
Na początku zwiedzania swój urok roztoczył przed nami Rynek Lwowski z ratuszem, malowniczymi kamienicami i fontannami – Neptuna czy Adonisa. Spacer uliczkami miasta doprowadził nas do Bazyliki Archikatedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP, Katedry Ormiańskiej, kolumny Adama Mickiewicza, figury Najświętszej Marii Panny na Alei Wolności, a także Opery. Zwiedzając Lwów nie sposób ominąć najstarszej zabytkowej nekropoli Lwowa - Cmentarza Łyczakowskiego, gdzie pochowane są wielkie postacie jak Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska oraz Cmentarza Orląt Lwowskich.
Następnego dnia wybraliśmy się do Oleska na Zamek książąt halicko-wołyńskich, gdzie urodził się król Polski - III Jan Sobieski. Na trasie wycieczki znalazła się Ławra Poczajowska czyli największe sanktuarium Maryjne Kresów w Poczajowie. By móc przekroczyć mury tego miejsca wszystkie panie musiały posiadać spódniczki i nakrycia głowy. Ostatnim punktem zwiedzania był Krzemieniec - dom dzieciństwa wielkiego polskiego poety Juliusza Słowackiego.
Wyprawa daleka - dwa dni w podróży, dwa dni zwiedzania… jednak przez ten cały czas towarzyszyła nam słoneczna, jesienna pogoda oraz słowa piosenki z filmu „Włóczęgi”: „Bo gdzie jeszcze ludziom, tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowie! (…) Bo szkoda gadania, bo co chcesz, to mów - nie ma jak Lwów! (…)”

[ZDJĘCIA]


15) 22 październik - udaliśmy się na kolejny spacer po Łodzi z cyklu "Poznajemy nasze miasto". Rozpoczęliśmy od Bałuckiego Rynku,który w okresie międzywojennym stanowił największe miejsce targowe w Łodzi, a w czasie okupacji hitlerowskiej stanowił tzw. "serce i mózg" getta żydowskiego. Następnie ulicą Dworską obecnie Organizacji WiN, przy której znajdowała się główna administracja getta łódzkiego, przeszliśmy do jedynego w Łodzi kościoła zbudowanego w stylu zakopiańsko-łowickim na ulicy Pasterskiej, Kościoła Dobrego Pasterza. W kościele gościł nas Proboszcz - ks.kan.Stefan Moczkowski. Opowiedział nam historię powstania Parafii oraz oprowadził nas po kościele i po terenach przykościelnych. Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki otrzymał od ks. kan. album o parafii pt. "Dobry Pasterz na łódzkich Bałutach".

[ZDJĘCIA]


16) 19 listopada - kolejna wyprawa grupy turystycznej po uroczych zakątkach "kochanej szarej Łodzi". Nie ma potrzeby rozpisywać się gdzie byliśmy i co widzieliśmy, bo wszystko można zobaczyć na zdjęciach.

[ZDJĘCIA]


17) 2-4 grudnia - w Częstochowie odbyły się rekolekcje adwentowe. Uczestniczyło w nich 95 osób. Rekolekcjom przewodniczyli: bp.Gerard Bernacki oraz ks.kan.Piotr Kosmala. Temat przewodni to zawierzyć Miłosierdziu Bożemu - w tych trudnych i skomplikowanych czasach nie należy wstydzić się swojej wiary a zaufać Bogu. W sobotę 3 grudnia uczestniczyliśmy we Mszy św. przed Cudownym Obrazem.

[ZDJĘCIA]


18) 12 grudnia - w gronie 120 osób spotkaliśmy się przy wigilijnym stole w restauracji Santa Fe. Wieczór umilił nam występ rodziny muzykującej, która wykonała szereg kolęd i pastorałek.

[ZDJĘCIA]


19) 28 grudnia - udaliśmy się na Śląsk, aby zobaczyć bożonarodzeniowe szopki. Byliśmy w miejscowości Bieruń Stary, gdzie oprócz szopki, która istnieje już od ok. 60 lat.zwiedziliśmy przepiękne kościoły pw. św Bartłomieja Apostoła i pw. św. Walentego biskupa i męczennika. Urzekła nas również wspaniała życzliwość i gościnność tamtejszej społeczności.

[ZDJĘCIA]