zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Imprezy w roku 2012

1) 8 styczeń – Pierwsze spotkanie naszego duszpasterstwa w Anno Domini 2012 miało wyjątkowo uroczysty charakter. Mszy św. przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski. Choć działamy juz od 10 lat to było to pierwsze spotkanie z łódzkim Pasterzem (czego nie omieszkał żartobliwie wypomnieć ks. biskup pod koniec Mszy św.) Ale on sam rozpoczął kazanie od stwierdzenia że "czas płynie szybko", więc jesteśmy częściowo usprawiedliwieni. W homilii padły kłopotliwe dla wszystkich pytania: Kto pamięta datę swojego chrztu? Kto wie jak nazywa się kapłan który was ochrzcił? Czy modlicie się za swoich chrzestnych i chrześniaków?
Okazją do postawienia tych ważnych pytań było przypadające w tą niedzielę Święto Chrztu Pańskiego. Dla ks. bp Ireneusza 8 stycznia to data niezwykle ważna, gdyż jest to rocznica Jego święceń biskupich. Dostojny jubilacie: Szczęść Boże!... i do rychłego, ponownego spotkania.

[ZDJĘCIA]


2) 21 lutego w restauracji „Santa Fe” odbył się bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych. W zabawie zorganizowanej już po raz dziewiąty bawiło się blisko 100 osób. Nie zabrakło też licznych konkursów.

[ZDJĘCIA]


3) 25 lutego odbyliśmy pieszą wycieczkę do dwóch kościołów:
pw.Najświętszego Imienia Jezus - znanego jako kościoła oo.Jezuitów
oraz
pw.Podwyższenia św. Krzyża.
Oba kościoły poza bogatą dawną historią w czasach współczesnych stanowią miejsce kultu wolności i niepodległości Polski.Poznaliśmy również historię i działalność zakonu jezuitów.

[ZDJĘCIA]


4) 6 kwietnia kolejny raz wieczorem w Wielki Piątek uczestniczyliśmy w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej ulicami Łodzi. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzięli w udział wierni i duchowni kilku Kościołów. Drewniany krzyż na trasie procesji nieśli przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych, w tym My – osoby niepełnosprawne z wolontariuszami. Początek rozważań po stacjach, upamiętniających ostatnią drogę i mękę Chrystusa, odbył się przed kościołem św. Mateusza, a zakończenie przy kościele oo. Jezuitów.

[ZDJĘCIA]


5) 21 kwietnia w sobotę udaliśmy się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem zwiedzania było grodzisko „Piotrówka”, gdzie stoi pomnik - głaz z wizerunkiem Mieszka I i z pierwszym godłem Państwa Polskiego. W części Starej Miasta udało nam się zobaczyć najstarszy zabytek architektoniczny Radomia – kościół pw. św. Wacława z XIII w. Następnie udaliśmy się do Nowego Radomia, gdzie odkrywaliśmy najciekawsze zabytki miasta: mury miejskie z fragmentami jednej z baszt, Kościół Farny św. Jana ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w., Rynek z pomnikiem Czynu Legionów oraz Ratuszem. Z Rynku Miasta Kazimierzowskiego spacerkiem, ulicami Rwańską i Żeromskiego doszliśmy do zespołu klasztornego – kościoła św. Katarzyny i klasztoru oo. Bernardynów, który został ufundowany przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Na trasie spaceru po mieście znalazł się również kościół Świętej Trójcy i kościół garnizonowy św. Stanisława. Wyprawę zakończyliśmy na głównym deptaku miasta przy Delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbywała się akcja krwiodawstwa „Motoserce”. Mogliśmy zobaczyć mnóstwo motocyklistów oraz musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej.
Uroki miasta odkrywał przed nami przewodnik – pan. Adam, który z wielkim zainteresowaniem opowiadał o radomskich zabytkach. Jednodniowa wycieczka do Radomia w pełni udana.

[ZDJĘCIA]


6) 12 maja niewielka grupa wyruszyła w nieznane… w połowie drogi okazało się, iż zmierzamy w urocze zakątki Spały i Inowłodza. Kapryśna pogoda nie zniechęciła nas do spaceru, uśmiech był na twarzy a parasol pod ręką. Gdzie dokładnie udało nam się dotrzeć podpowiedzą zdjęcia.

[ZDJĘCIA]


7) 15 maja w hali "Relax" w Piotrkowie Trybynalskim OSiR 
Niepełnosprawni Piotrków i Środowiskowy Hufiec Pracy zorganizowali po raz 7 otwarty indywidualny integracyjny turniej w boccię o puchar przewodniczącego Rady Miasta w Piotrkowie. Zgłosiło się 70 zawodników z Piotrkowa, Łodzi, Łasku, Radomska. Nasze stowarzyszenie reprezentowali Beata Jaworska, Iza Tabaczyńska i Tomasz Mańka. Chociaż w ciągu roku treningi odbywają się (wstyd się przed konkurentami przyznać) ...prawie wcale, to nasi zawodnicy dzielnie walczyli, a Iza zdobyła 3 miejsce. Przegrała jedynie z Mariuszem Janiszewskim i Zbigniewem Głuszakiem.

[ZDJĘCIA]


8) 10 czerwca kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w archidiecezjalnym Święcie Eucharystii, które było jednocześnie ukoronowaniem obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II w tym mieście.
Mszy świętej przewodniczył najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone, który również wygłosił homilię.
Archidiecezjalne Święto Eucharystii obchodzone jest w Łodzi od czerwca 1989 r. Jest pamiątką po wizycie Jana Pawła II w tym mieście w 1987 r. Każdego roku uroczystości odbywają się w drugą niedzielę czerwca.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przed południem przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Uformowana tam procesja przeszła ulicami miasta na plac archikatedralny, gdzie przy ołtarzu polowym odprawiona została msza święta. W niedzielą po raz pierwszy zabrzmiał też dzwon "Serce Łodzi".
W trakcie mszy św. kard. Bertone przypomniał, że Łódź zajmowała szczególne miejsce na "mapie podróży Jana Pawła II". To właśnie w trakcie tej wizyty m.in. grupa dzieci przyjęła po raz pierwszy komunię świętą z rąk papieża. "Tamten dzień wszedł na stałe do historii łódzkiego kościoła" - mówił. Na tak ważnej imprezie nie mogło nas zabraknąć, dlatego zamiast spotkania o godz. 15.00 uczestniczyliśmy w procesji i Mszy św.

[ZDJĘCIA]


9) 26 sierpnia – 05 września - Sielpia to nasze ulubione wakacyjne miejsce. Z przyjemnością dziesiąty raz przyjechaliśmy w ten region, gdzie każdy znalazł coś dla siebie… spacer po lesie (w poszukiwaniu grzybów), spacer na molo, plażowanie, pływanie rowerem wodnym i kajakiem. Słoneczna pogoda pozwoliła cieszyć pięknymi urokami Sielpi Wielkiej. W czasie pobytu był czas na muzyczną zabawę i grillowanie, a także na wspólną modlitwę. Tegoroczny wypoczynek można określić hasłem - „Jedz, módl się i kochaj”.
Wyjazd miała charakter rodzinny, w którym uczestniczyły 64 osoby. Grupa zatrzymała się w zaprzyjaźnionym Ośrodku Wypoczynkowym „Łucznik”.

[ZDJĘCIA]


10) 10 września – 18 września - Wakacyjny wypoczynek w Niedzicy. W tym roku grupa młodzieżowa niepełnosprawnych wraz z opiekunami wyruszyła w górskie klimaty „Pienin”. Turnus odbył się w przepięknie położonym Pensjonacie „Szczepaniakówka” nad Jeziorem Czorsztyńskim. Otaczające widoki już gwarantowały niezapomniany wypoczynek. Średniowieczny zamek „Dunajec”, spacery najwyższą ziemną zaporą w Polsce, rejs widokowy wokół jeziora statkiem „Harnaś” to tylko część z licznych atrakcji, dla których warto było odwiedzić to urokliwe miejsce. Niecodzienną atrakcją w samej Niedzicy był nasz udział w plenerowej imprezie z okazji 15-lecia elektrowni wodnej, którą uświetnił m.in. zespół Lolek Orkiestra… tańcom i śpiewom nie było końca. Niezapomnianym punktem górskiego wypoczynku był spływ Dunajcem przez Przełom Pieniński na flisackiej tratwie, będący spotkaniem z dziką i niezmienioną przyrodą Pienińskiego Parku Narodowego. Podczas wyjazdu w góry udało nam się dotrzeć do Szczawnicy oraz Zakopanego, a tu do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz deptak na Krupówkach. Ponadto pojawiliśmy się w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu, by wziąć udział w niedzielnej mszy świętej, której jak się okazało przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej – Antoni Długosz. Cały pobyt w górach upłyną w miłej, życzliwej atmosferze… Opatrzność Boża uczuwała i pogoda dopisała. Jak zawsze udało się znaleźć czas na wspólne biesiadowanie oraz modlitwę.

[ZDJĘCIA]


11) 6 października kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie wypełnił się wiernymi niemal po brzegi. Przybyli z różnych miejsc nasze diecezji m.in. Łodzi, Piotrkowa, Pabianic, Bełchatowa, aby uczestniczyć w VII Archidiecezjalnej Pielgrzymce chorych i niepełnosprawnych. Poprzednie spotkania odbywały się w Łasku, ale w związku ze 190 rocznicą urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej postanowiliśmy spotkać się przy jej krypcie i modlić o jej beatyfikację. Dla czcigodnej Wandy chorzy byli bardzo ważni, często ich odwiedzała, podnosiła na duchu, opiekowała się nimi, a gdy pod koniec jej życia nie mogła sama wychodzić to chętnie ich u siebie przyjmowała.
Kilka minut po godzinie 11.00 pani dr Wiesława Piontek przybliżyła przybyłym pielgrzymom historię Muzeum Modlitewnika Polskiego. W związku z remontem muzeum zbiory były wystawione w jednej z naw kościoła, co dla osób poruszających się na wózkach było akurat bardzo korzystne. Drugi wykład wygłosił Ks. dr Kazimierz Dąbrowski, autor biograficznej książki o Wandzie Malczewskiej. Mszę św. koncelebrowało ok. 20 kapłanów, którzy przyjechali wraz z niepełnosprawnymi, a przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Na wstępie ks. proboszcz Tomasz Owczarek bardzo serdecznie powitał księdza arcybiskupa, kapłanów i wszystkich tak licznie przybyłych pielgrzymów. W homilii ks. arcybiskup odnosząc się do Ewangelii mówił: „Panie zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi tego świata a odkryłeś i odsłoniłeś przed tymi, którzy są dziecięcego serca. Pan Jezus zachwyca się nad tymi którzy przyjmują swój los z głębokim poddaniem się Bogu Ojcu. To są właśnie są ci prostaczkowie i to są ci ludzie, którzy mają odwagę płynącą z wiary chorych, kalekich, niepełnosprawnych przynosić do Jezusa i prosić aby ich uzdrowił. I uzdrawiał (…) Ci prostaczkowie to nie tylko ci dotknięci nieszczęściami i chorobami, to również ludzie, którzy pełnią postawę miłości, z poświęceniem i odwagą otaczają swoich bliskich miłością, pomocą a zawsze dobrym słowem i wzrokiem skierowanym ku Bogu”.
W procesji z darami rodzina państwa Kotów przyniosła owoce i miód, podopieczni „Jordanówki” z ul. Tkackiej w Łodzi ikonę wykonaną własnoręcznie na warsztatach, a przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej chleb z napisem „2012 - 2013 Rok Wiary”. Po błogosławieństwie kończącym eucharystię celebransi udali się do krypty czcigodnej Wandy, by odmówić modlitwę o jej beatyfikację. Ostatnim akcentem spotkania był poczęstunek dla wszystkich pielgrzymów przygotowany przez parafian.

[ZDJĘCIA]


12) W piątek 9 listopada w Galerii „W Starej Plebanii” przy ul. Kolińskiego 26 odbył się wernisaż prac plastycznych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zawodowej „Słyszę Serce”. Warsztaty znajdują się co prawda przy ul Skarbowej w Łodzi, ale galeria w par. Opatrzności Bożej stwarza okazję, żeby twórczość niepełnosprawnych zaprezentować szerszemu gronu. Na wystawie można oglądać głównie obrazy wykonane w różnych technikach plastycznych, ale również własnoręcznie zrobioną biżuterię.
Największym zainteresowaniem licznie zgromadzonych gości cieszył się pokaz mody ekologicznej. Do wykonania oryginalnej kolekcji posłużyły m.in. taśmy, bibuły, folie, worki, gazety, druk, plastikowe korki, jednorazowe naczynia itp. Ewa, Asia, Beata i Iza nie tylko samodzielnie wykonały kreacje, ale również same je zaprezentowały. Zainteresowanie wzbudzały również intrygujące nazwy sukien, jak „Wyspy Bora-Bora”, „Deszczowe Lato”, „Karnawał w Rio” czy „Upalne popołudnie”. Prace można było również oglądać i nabywać w niedzielę 11 listopada po mszach świętych. Po mszy św. o godz. 15.00 z koncertem religijno-patriotycznym wystąpił Młodzieżowy Chór Żeński IUVENALES CANTORES LODZIENSES.


13) 17 listopad - Stary Cmentarz jako miejsce magiczne - Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej jest miejscem szczególnym ze względu na jego trój wyznaniowy charakter i miejsce spoczynku zasłużonych i wybitnych łodzian. Rangę historyczną łódzkiego Starego Cmentarza wzbogaca jego wartość artystyczna. Cytat p .A.Sawickiej odzwierciedla magię tego miejsca" W wyobraźni odżywa tamta Łódź: żydowsko-śledziowa, polsko-rosyjsko-niemiecka. Tygiel kulturowy .Dogania mnie oddech robotniczego miasta, tętni w uszach muzyka fabryk, jednostajny stukot maszyn, ciężkie kroki ludzi pracy na kocich łbach". Po Starym cmentarzu oprowadzał nas Prezes Towarzystwa nad Starym Cmentarzem p. Cezary Pawlak.


14) 30 listopad - 2 grudnia. Zwyczajem lat ubiegłych Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęło Adwent trzydniowymi rekolekcjami. Tym razem odbyły się one w licheńskim Domu Pielgrzyma „Arka”. Miejsce wręcz wymarzone dla naszej grupy, gdyż praktycznie pozbawione barier architektonicznych: szerokie drzwi do pokoi i łazienek, duże windy, podjazdy. Jedynie kaplica nie mogła pomieścić wszystkich 111 osób, więc konferencje odbywały się w Sali Konferencyjnej. Wygłaszał je ks. Wojciech Sokołowski (marianin). Na nabożeństwa udawaliśmy się do bazyliki (również bez barier). Ostatni dzień rekolekcji, którym była I Niedziela Adwentu był ubogacony spotkaniem z ks. kustoszem Eugeniuszem Makulskim, a Mszy św. na zakończenie rekolekcji przewodniczył ks. abp Jan Paweł Lenga.


15) 8 grudnia łódzka Atlas Arena po raz drugi gościła zawodników rywalizujących w eliminacjach mistrzostw świata w halowej odmianie enduro. Nie mogło tam i nas zabraknąć. Grupa sympatyków sportów ekstremalnych z naszego stowarzyszenia postanowiła na własne oczy zobaczyć ostrą rywalizację zawodników na swych pięknych maszynach i choć trochę zaciągnąć się zapachem spalin.


16) 18 grudnia w restauracji Hostel Molo odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Wigilia rozpoczęła się od odczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa, złożenia życzeń i łamania się opłatkiem. Następnie na stołach pojawiły się wigilijne potrawy: zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem i smażony karp. Nie mogło też zabraknąć strucli makowej i kompotu z suszonych owoców. Śpiew kolęd towarzyszył od początku do końca wieczerzy.