zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Imprezy w roku 2014

1) Sobota 29 stycznia 2014r. – Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. W sobotę postanowiliśmy zobaczyć je na własne oczy. Dwoma autokarami 90 osób wyjechała sprzed kościoła Opatrzności Bożej, bo po niecałych dwóch godzinach dotrzeć do Czerwińska nad Wisłą. To historyczne miejsce, gdzie nad Wisłą z daleka jest widoczna romańska bazylika - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawiał się w tym miejscu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej. Jak wiemy modlitwa została wysłuchana. My też oczywiście modliliśmy się w naszych intencjach na mszy św. o 11.30. Wcześniej zwiedziliśmy muzeum misyjne znajdujące się w krużgankach klasztornych. Po mszy przeżywaliśmy niezwykłe Misterium Męki Pańskiej, ale zdjęć nie robiliśmy, żeby aktorom nie przeszkadzać. Musicie uwierzyć nam na słowo, że warto pojechać do Czerwińska.

[ZDJĘCIA]


2) 31 marca 2014r. w Manufakturze odbył się wernisaż wystawy pisanek "Malowane Nadzieją". Wśród licznie przybyłych gości byli ks. bp Adam Lepa, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz artyści, którzy te pisanki ozdobili. Wszystkich pisanek jest 63. W tym roku najwięcej jest pisanek z motywami kwiatowymi. Bardzo pięknie prezentuje się lampa, którą wykonał artysta z Gorzowa Wlk. Krystian Tatul. Sylwia Serwin przygotowała szkatułkę na biżuterię. Oryginalne podejście do strusiego jajka zaprezentowali studenci łódzkiej ASP. Oprócz pisanek na wystawie można było zobaczyć 12 obrazów m.in. znanego kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza, Iwana Kulika czy Kariny Sławińskiej.

[ZDJĘCIA]


3) 24 maja 2014r. - grupa turystyczna udała się na kolejny łódzki spacer. Karolew – to dawna podłódzka wieś, niegdyś majątek Karola Lubowidzkiego, stąd wzięła się jej nazwa. Wtedy była to wioska poza Łodzią, zaś dziś to niemal centrum miasta. Poznaliśmy imperium fabrykanta Leona Plihala: dwie fabryki i dwie rezydencje. Obie wille przetrwały i są dziś ozdobą Karolewa. Starsza jest w gesti szpitala Madurowicza, zaś w młodszej mieści się Poleski Ośrodek Sztuki. Potem powędrowaliśmy wzdłuż dworca Łódź Kaliska i niestety już rozbieranego stadionu ŁKS-u do największego parku łódzkiego im. Józefa Piłsudskiego na Zdrowiu ( 174 ha ). W zaczynającym się upale udało nam się zobaczyć rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie i Ogród Dendrologiczny. Zmęczeni , ale szczęśliwi przy łódzkim ZOO zakończyliśmy naszą wycieczkę.

[ZDJĘCIA]


4) 1 czerwca 2014r. - Kapituła Medalu "Serce - Dziecku" przyznała naszej Pani Prezes Ewie Sieńko Medal "Serce - Dziecku", który jest najważniejszym wyróżnieniem dla ludzi szczególnie zasłużonych w pracy społecznej na rzecz dzieci, przyznawany przez zespoły dziecięco - młodzieżowe z Łodzi i województwa łódzkiego. Wręczenie Medalu miało miejsce w niedzielę 1 czerwca 2014r. o godz. 12.00 pod Pomnikiem "Pękniętego Serca" w Parku Szarych Szeregów. Gratulujemy!

[ZDJĘCIA]


5) 1 czerwca 2014r. Ta niedziela należała do rodzin, rodzin obywatelskich. W ponad 120 miastach przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. Takiego wydarzenia, takiego zjednoczenia w obronie i promowaniu rodzinnych wartości, jeszcze w naszym kraju nie było. W radosnej atmosferze, setki tysięcy osób manifestowało swoje przywiązanie do wartości rodzinnych. W Łodzi wyruszyliśmy o godz. 14.00 z Placu Wolności, by po godzinie dotrzeć do Parku na Zdrowiu. Podczas marszu zbierane były pieniądze na organizację warsztatów rehabilitacyjnych dla rodziców z dziećmi z Zespołem Downa.

[ZDJĘCIA]


6) 20 czerwca 2014r. Na naszym turystycznym szlaku znalazły się dwa miasta: Turek i Koło; Turek Najstarsze miasto regionu wielkopolskiego ( 1136 r. ) słynące z tkactwa, produkcji serów ale przede wszystkim z Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Polichromię wnętrza kościoła zaprojektował i wykonał uczeń Jana Matejki – prof. Józef Mehoffer. Jego dziełami są również: freski, witraże, stacje drogi krzyżowej. Tam można zobaczyć jedyny na świecie fresk przedstawiający Chrystusa Ogrodnika. Drugie miasto – Koło – to ważne miejsce za Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły gdzie zapadały ważne decyzje polityczne jak bitwa pod Grunwaldem. Miasto , które zasłynęło z sukiennictwa, ceramiki i przemysłu maszynowego. Tam obejrzeliśmy najstarszy kościół (700 lat) w stylu gotyckim pw. Podwyższenia Krzyża świętego z nagrobkiem syna Zawiszy Czarnego - Jana z Grabowa oraz kompleks klasztorno-kościelny w stylu barokowym OO. Bernardynów

[ZDJĘCIA]


7) 5 lipiec 2014r.– w dużej grupie ok.120 osób udaliśmy się na 49 Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych na Jasną Górę. Pielgrzymka miała charakter dziękczynny za dar kanonizacji papieża Polaka – Jana Pawła II i 85 lat istnienia w Polsce Apostolstwa Chorych. O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Bp Stefan Regmunt – biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej i zarazem przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia i Chorych. Ksiądz Biskup wyraził ubolewanie z powodu trudnej sytuacji chorych i niepełnosprawnych w naszej Ojczyźnie, którzy nie tylko, że nie są grupą uprzywilejowanych, ale mają utrudniony dostęp do leczenia i potrzebnej pomocy. Ubolewał również nad tym, że istnieją w Polsce ludzie, którzy mówią o aborcji czy eutanazji osób chorych lub niepełnosprawnych. Wyraził jednak radość, że Kościół zawsze towarzyszy ludziom cierpiącym i „przyczynia się do tego, że chorzy i cierpiący są blisko Boga, że chorzy i cierpiący mogą wpływać na zbawienie świata, a dzięki różnym formom duszpasterstwa chorych mogą być bliżej Chrystusa”. Jednocześnie przyznał, że to wszystko, co czynimy dziś dla cierpiących jest kroplą w morzu potrzeb.
Następnie pojechaliśmy do Leśniowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej – Patronki Rodzin. Sercem Leśniowskiej świątyni jest 70-cm lipowa figurka NMP pochodząca z XIV w. Każdy w świątyni lub pięknym parku mógł indywidualnie wyrazić prośby, podziękowania i modlitwy.

[ZDJĘCIA]


8) 18 – 31 sierpnia 2014 „wakacyjny luz” czyli wakacyjny wypoczynek w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. W nadjeziornych klimatach wypoczywała ponad 90 osobowa grupa niepełnosprawnych wraz z opiekunami.
Każdy z nas znalazł coś dla siebie… spacery lasem (z przeszkodami i grzybobraniem), wzdłuż zalewu, pływanie kajakami i rowerami wodnymi. Wieczorny czas spędzaliśmy razem w takt muzyki – karaoke i balladowe śpiewanie. Niemałą atrakcją był rejs statkiem „Zgłowięda” (zbudowanym w 1926 roku) po Zalewie, wycieczka do Bydgoszczy, zwanej małym Amsterdamem oraz wypady do najbliższego miasteczka Koronowa, gdzie można było zwiedzić m.in. średniowieczną pocysterską bazylikę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz i warsztaty garncarskie zorganizowane przez tutejszego garncarza – pana Tomasza i jego rodzinkę.
Dla zachowania równowagi był czas na wspólną modlitwę. Codziennie była odprawiana Msza Święta, a tematyczne homilie dotyczyły świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II.
Turnus odbył się w przepięknie położonym ośrodku wypoczynkowym „Polonez”. Cały pobyt upłynął w przyjemnej atmosferze, było po prostu sielsko-anielsko.

[ZDJĘCIA]


9) 15 – 19 września 2014 W dniach 15 – 19 września w grupie 48 osób wyruszyliśmy w bardzo odległy zakątek Polski - Bieszczady. Dukla, Kalwaria Pacławska, duża i mała pętla bieszczadzka z połoniną Wetlińską i Caryńską, Cisna, Solina z Jeziorem Solińskim, Myczkowce, Dębowiec i niezliczone małe kościółki katolickie, grecko-katolickie i prawosławne to główne miejsca do których jechaliśmy z naszej przystani w Wołkowyi z ośrodka Rancho. Bieszczady są jedyne w swoim rodzaju: malownicze, niezbyt wysokie, trochę dzikie, z niezniszczoną naturą i przyciągają tych, którzy szukają spokoju. Było pięknie!


[ZDJĘCIA]


10) 27 września 2014 „Przenajświętszy Sakrament to słońce naszego życia” w swoim testamencie zapisała św. Urszula Ledóchowska. Choć sobotni poranek był bardzo deszczowy to słońce wyszło zza chmur gdy przybyliśmy do kościoła parafialnego św. Urszulu Ledóchowskiej w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60. Ks. proboszcz i jednocześnie nasz opiekun duchowy ks. Piotr Kosmala opowiedział nam historię kościoła, a siostra Lucyna Niewiadomska (przełożona domu) przybliżyła postać św. Urszuli i charyzmat zgromadzenia przez nią założonego: Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Po przygotowanej przez siostry herbatce (i nie tylko) udaliśmy się na zwiedzanie terenu działalności sióstr. Grota solna, przedszkole, pomoc biednym, opuszczonym, bezdomnym, słabym – pomoc każdemu człowiekowi to główna działalność sióstr urszulanek.


[ZDJĘCIA]


11) 11 października 2014 Po raz dziewiąty odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych. Do świątyni w Parznie w drugą sobotę października przybyło blisko 300 osób. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem różańcowym w intencji Synodu Biskupów, który aktualnie obraduje w Rzymie w/s rodziny. O godz. 11.00 bp Adam Lepa wraz z duszpasterzami odprawił mszę św., po której celebransi udali się na do krypty by modlić się w intencji wyniesienia na ołtarze Wandy Malczewskiej. Ks. proboszcz Tomasz Owczarek zaprosił następnie wszystkich uczestników na posiłek przygotowany przez panie z Kół Różańcowych oraz do zwiedzania jedynego w Polsce Muzeum Polskiego Modlitewnika.


[ZDJĘCIA]


12) 25 października 2014 – odwiedziliśmy Sieradz. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, którego ślady pochodzą z VI wieku a prawa miejskie otrzymał w XI wieku. Miasto wielokrotnie niszczone przez najazdy tatarskie i krzyżackie oraz pożary zostało odbudowane przez Kazimierza Wielkiego. Tutaj odbywały się synody biskupie i zjazdy polityczne. Uwagę naszą zwróciły dwa piękne kościoły: kościół farny Wszystkich Świętych i przyklasztorny kościół św. Stanisława. Klasztor podominikański to najstarszy zabytek Sieradza. W 1921 r przybyła do Sieradza św. Urszula Ledóchowska, która wraz z siostrami podjęła się odbudowy klasztoru i kościoła. Św. Urszula Ledóchowska została patronką miasta a zespół klasztorny użytkowany jest przez ss. Urszulanki Serca Jezusa Konającego. Po Mszy Świętej odprawionej przez ks. proboszcza Piotra Kosmalę, z okazji 50-lecia ślubów zakonnych jednej z sióstr, udaliśmy się do przepięknego Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. Ołtarz główny , w którym znajduje się Obraz Matki Bożej został wykonany wg. projektu prof. Wiktora Zina. W prezbiterium i nawach bocznych znajdują się tryptyki przedstawiające wydarzenia z historii Polski. Sam Obraz Matki Bożej słynie z wielu cudów i uzdrowień.


[ZDJĘCIA]


13) 28-30 listopada 2014 Tradycyjnie pod koniec roku udajemy się na trzydniowe rekolekcje adwentowe. W tym roku przeżywaliśmy je u stóp Jasnej Góry w Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Krwi Chrystusa. Jedna z uczestniczek tak wspomina spędzony tam czas: „Czas rekolekcji...czas który zatrzymał w biegu, skłonił do refleksji, oddalił - chociażby na chwilę, jesienny smutek, sprawił wiele radości... W głowie rezonują przepiękne rozważania ks. Prałata Stanisława Gawrońskiego o wierze, nadziei i miłości. Cudowne miejsce, cudowna atmosfera. Jestem szczęśliwa i naprawdę, ogromnie wdzięczna, że mogłam tam być”


[ZDJĘCIA]


14) 20 grudzień 2014 Święta Bożego Narodzenia gromadzą i jednoczą rodzinę; Nasza Stowarzyszeniowa rodzina zgromadziła się na wigilijnej wieczerzy. Ewangelia czytana przez ks. Piotra, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd to najważniejsze chwile tego spotkania. Nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych - zupa grzybowa, karp, kapusta z grochem, pierogi. Podczas spotkania zaszczycił nas swoją obecnością wielki przyjaciel naszego Stowarzyszenia ks. prałat Stanisław Gawroński.


[ZDJĘCIA]


15) 29 grudzień 2014 Miedniewice – mała miejscowość w województwie mazowieckim a w niej świątynia - Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej i Pani Mazowsza. Budowa kościoła i klasztoru związana jest z dziejami cudownego obrazu Świętej Rodziny, który w 1674r Jakub Trojańczyk, pobożny gospodarz z Miedniewic, kupił na odpuście w Studziannie i umieścił go na słupie w swojej stodole i przed nim się modlił. Na skutek nadprzyrodzonych zjawisk (światło nad stodołą) specjalna komisja kościelna pojęła decyzję o wybudowaniu w tym miejscu kościoła i klasztoru oo reformatów a później franciszkanów konwentualnych. O historii sanktuarium, cudach z nim związanych, łaskach, koronacji św. Obrazu i powiązaniu z Powstaniem Styczniowym (stad nazwa Kościół Narodowy) opowiadał o. franciszkanin. Potem udaliśmy się do przyległego do Sanktuarium klasztoru sióstr Klarysek. Wspaniała siostra opowiedziała nam o zakonie, codziennym życiu sióstr. Na pytanie „Co trzeba robić, żeby być tak pogodną?” odpowiedziała: „Codziennie rano modlić się do Ducha Świętego”. Na pożegnanie odśpiewaliśmy wspólnie kolędę.


[ZDJĘCIA]